LB Fonden har lukket for ansøgninger.
Fonden åbner for ansøgninger omkring 1. maj 2023.
LB Fonden uddeler hvert år midler til et specifik tema - temaet for 2023 er endnu ikke fastsat, men vil fremgå her på siden omkring 1. maj 2023, hvor fonden åbner for ansøgninger.
Der lukkes for ansøgninger 1. september 2023. Se hvordan du søger herunder.
LB Fonden har lukket for ansøgninger.
Fonden åbner for ansøgninger omkring 1. maj 2023.
Fonden lægger vægt på, at projekterne
Fonden tilstræber, at
Bemærk at:
LB Fonden til Almenvelgørende Formål blev stiftet i 1997 med det formål at yde støtte til kulturelle, uddannelsesmæssige og forskningsmæssige formål til gavn for undervisningsområdet.
Støtten gives til projekter, der kan skabe pædagogisk udvikling med et fremtidsorienteret perspektiv, og som kan blive af betydning for større dele af undervisningsområdet mellem børnehave- og universitetsniveau.
I 1998 oprettede bestyrelsen i LB Fonden en indstillende komité, der med repræsentanter på højt niveau dækkede uddannelses- og faglige organisationer. Den Indstillende Komité består af 13 medlemmer, som tager stilling til de ansøgninger, der årligt indkommer til LB Fonden.
December 1998 uddelte LB Fonden første gang midler til otte projekter ved en festlig sammenkomst i LB Forsikring Kompagnisal i det gamle bryghus i Kompagnistræde i indre København.