Bedste image i branchen

LB Forsikring kommer igen i år fantastisk ud af en netop offentliggjort imageundersøgelse fra mediehuset FinansWatch. LB Forsikring blev placeret som nummer 1 blandt 60 virksomheder i den finansielle branche.

”Vi er rigtig stolte over, at vi igen i år har det bedste image i finansbranchen. Som medlemsejet selskab har vi stort fokus på vores medlemmer, som er centrum, for alt hvad vi gør. Og derfor er det jo rigtig dejligt, når vi i denne undersøgelse får denne tilbagemelding og anerkendelse”, siger administrerende direktør i LB Forsikring Anne Mette Toftegaard.

Det er analyseinstituttet Wilke, der står bag selve undersøgelsen, hvor de har spurgt godt 4.400 repræsentativt udvalgte danskere. Den samlede placering sker bl.a. på baggrund af otte forskellige image-parametre, hvor LB Forsikring var nr. 1 i de 6 og top tre på de to øvrige.

De 8 imageparametre:

1.    Har god service: LB Forsikring er nr. 1
2.    Har god rådgivning: LB Forsikring er nr. 1
3.    Er troværdig: LB Forsikring er nr. 1
4.    Formår at udvikle nye produkter og services: LB Forsikring er nr. 2
5.    Overholder love og regler: LB Forsikring er nr. 1
6.    Har konkurrencedygtige priser: LB Forsikring er nr. 1
7.    Har god økonomi: LB Forsikring er nr. 1
8.    Er god og synlig i deres kommunikation: LB Forsikring er nr. 3

Derudover viser undersøgelsen også, at LB Forsikring er det selskab, som har den højeste anbefalingsvillighed blandt sine medlemmer.